Na badania sportowo-lekarskie zapraszam dzieci i młodzież do 21 roku życia, uprawiających amatorsko różne dyscypliny sportowe oraz zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia.
Celem badań jest ustalenie czy zawodnik może uprawiać daną dyscyplinę sportu i w jakim stopniu oraz ocena ryzyka rozwoju niekorzystnych następstw zdrowotnych wskutek uprawiania danej dyscypliny sportu. Zgodnie z przepisami orzeczenie o zdolności do uprawiania sportu może zostać wydane na okres maksymalnie 12 miesięcy.
Na badanie należy się zgłosić z prawidłowo wypełnioną i podpisaną „ankietą dla sportowca” (link znajduje się na dole strony).
Zawodnicy, którzy nie ukończyli 16-go roku życia zgłaszają się na badanie z jednym z rodziców lub z opiekunem prawnym. Natomiast zawodnicy od 16 do 18 lat mogą przynieść kartę/ankietę do badania podpisaną przez rodziców.
W celu dokładnej oceny stanu zdrowia podczas badania z zakresu medycyny sportowej konieczne jest poznanie „przeszłości medycznej” badanego zawodnika i dlatego proszę o przyniesienie ze sobą posiadanej dokumentacji medycznej: Książeczki Zdrowia Dziecka (szczególnie istotne będą zawarte w niej badania bilansowe oraz wpisy potwierdzające szczepienia) oraz kart informacyjnych przebytych hospitalizacji (jeżeli były pobyty szpitalne).
Badanie wstępne – kwalifikujące do uprawiania sportu:
Należy zgłosić się z wykonanymi badaniami laboratoryjnymi (morfologia, badanie ogólne moczu, poziom glukozy) oraz z EKG.
Podczas wizyty wykonywane są pomiary antropometryczne, ogólne badanie lekarskie wraz z oceną stanu zdrowia jamy ustnej, badanie ortopedyczne, badanie ostrości wzroku za pomocą tablic Snellena oraz inne w zależności od stanu zdrowia zawodnika i wybranej dyscypliny sportu.